Hackelboö

3.4 i "vägt snittbetyg" (4 röster)

Spontanbadplats på Hackelboö. (Naturreservat) Efter några minuters promenad genom skog och fårhage från rastplatsen kommer du till en liten badplats med lite sand men mest klippor. Det finns möjligheter att vandra längre ut på udden för att hitta sin egen klippa att bada från.

Recensera detta bad...
klicka på en stjärna!
Working...

Recensioner av detta bad:

Sortera efter: Relevans Datum Betyg

  • Betyg: 4Badmöjligheter på udden i naturreservatet Hackelboö i sjön Järnlunden. Mycket natursköna badplatser med väldigt bra vatten, ofta lite kallt. Gå spången över våtmarken från parkeringen till den egentliga stranden på vänster sida med klippor och sandstrand. Därefter kan en fortsätta längre ut på udden; det finns bad- och solmöjligheter på klippor på vänster sida längs stigen till klippan längst ut på udden. Ju längre en går, desto större möjligheter att sola röven och bada näck!

    0 0 2012-02-17 kl. 00:11
  • Betyg: 5Gott om badklippor och sittgrund. :)

    0 0 2011-07-27 kl. 14:11
  • Betyg: 4Rent och trevligt vatten, vandra gärna längre genom fårhagen förbi ´badplatsen´ för att hitta de bästa ställena längst ut på udden.

    0 0 2010-07-22 kl. 19:22
  • Betyg: 3Klart o fint vatten, men själva stranden är inte så märkvärdig. Brygga saknas. Trevligt läge. På vissa klippor i omgivningen är det spontan-nakenbad, men inte så det stör textilare.

    0 0 2010-06-23 kl. 14:06