Betyg: 1I dag har jag varit vid Muskan. Jag kunde hitta två badplatser. Den en ligger vid sjön sydvästra del och heter Lionbadet enär dom har varit med och anlagt den. Den andra vid sjöns norra ände. Den 1:a har lite sand, gräsytor och en liten brygga som är trasig, siktdjupet är ca. 2-3 dm. Den 2:a har mest sten, en del gräsytor, en liten brygga och en livboj, siktdjupet ca. 5 dm. Resten av bekvämligheterna saknas på båda platserna. Här badar inte jag. Inga fåglar konstigt nog dom kanske inte tycker om vattnet.
Betyg: 3Gamla hederliga Muskan i Ösmo minns man för den höga och roliga hoppklippans skull, där det är säkert att hoppa (tillräckligt djupt utan problem). Det går faktiskt att helt ok bada här. Kallades i folkmun för ´Snuskan´ lite orättvist.
Betyg: 1Rent ut sagt en vidrig liten insjö. Vattner ser mörkbrunt ut och man ser verkligen ingenting av någon botten. Har inga direkta badplatser utan det har blivit mer spontana ställen som blivit populära. Bland annat den 16 meter höga klippan som blivit en populär attraktion där unga män kan utföra sitt mandomsprov.
Jag får inte glömma den unkna doften som kommer från sjön också.
Betyg: 1
I dag har jag varit vid Muskan. Jag kunde hitta två badplatser. Den en ligger vid sjön sydvästra del och heter Lionbadet enär dom har varit med och anlagt den. Den andra vid sjöns norra ände. Den 1:a har lite sand, gräsytor och en liten brygga som är trasig, siktdjupet är ca. 2-3 dm. Den 2:a har mest sten, en del gräsytor, en liten brygga och en livboj, siktdjupet ca. 5 dm. Resten av bekvämligheterna saknas på båda platserna. Här badar inte jag. Inga fåglar konstigt nog dom kanske inte tycker om vattnet.
0 0 2010-09-09 kl. 16:22Betyg: 3
Helt ok att bada i.
0 0 2010-02-09 kl. 13:15Men det är väl den avsnöpta delen av sjön vid reningsverket som brukar kallas ´Snuskan´?
Betyg: 3
Gamla hederliga Muskan i Ösmo minns man för den höga och roliga hoppklippans skull, där det är säkert att hoppa (tillräckligt djupt utan problem). Det går faktiskt att helt ok bada här. Kallades i folkmun för ´Snuskan´ lite orättvist.
0 0 2008-07-31 kl. 14:31Betyg: 1
Rent ut sagt en vidrig liten insjö. Vattner ser mörkbrunt ut och man ser verkligen ingenting av någon botten. Har inga direkta badplatser utan det har blivit mer spontana ställen som blivit populära. Bland annat den 16 meter höga klippan som blivit en populär attraktion där unga män kan utföra sitt mandomsprov.
0 0 2008-06-17 kl. 10:19Jag får inte glömma den unkna doften som kommer från sjön också.