Skavlöten, Rönningesjön
Detta är en badplats i Täby. Badplatsen har kapacitet för fler än 200 badande per dag. Badet är ett EU-bad. Det finns en servering, utedusch, grillplatser.
Andra badplatser i närheten:
- Ängsholmsbadet, Rönninges...
- Hägernäs, F2
- Näsaängsbadet
- Semesterhemmet, Vallentun...
- Mörtsjön
- Rösjöbadet
- Rösjön
- Rösjöbadet
- Väsjön
- Ösbysjön



Betyg: 4
Bra och mysigt bad. Mkt barnfamiljer. Plus för kiosk och toalett
0 0 2011-07-31 kl. 12:04Betyg: 5
En fantastisk anläggning som passar alla åldrar. Österut finns Rönninge By och västerut ganska nära infarten finns en riktig varggrop, båda värda ett besök, åtminstone för de som läst eller sett filmerna om Emil i Lönneberga.
0 0 2010-07-09 kl. 20:00Betyg: 4
Här finns en liten gräsmatta med äppelträd och sandstrand mot sjön där det finns en bra brygga om man vill bada på djupt vatten. Lämpligt för små barn och de är många! Helt ok i början av säsongen! Frågan är bara hur fräscht vattnet är efter en varm sommar mot slutet av juli... Stora fina gräsytor i närheten och motionsspår samt en 4H gård någon km bort. Välstädat och trevligt. Ett minus för att det bara finns en liten toalett som inte var speciellt fräsch
0 0 2010-07-05 kl. 20:01Betyg: 4
Bättre än Ängsholmsbadet gällande atmosfär, strand och vatten. Lämnar också ett ganska stort utrymme för andra aktiviteter än att bada och sola, t.ex. att röja på flotten som finns eller spela fotboll.
0 0 2008-06-23 kl. 17:40