Stångån Johannelund
Detta är en badplats i Linköping.. Badplatsen är ganska så liten, men fungerar perfekt för att ligga och sola sen hoppa i och svalka sig. funkar också perfekt för grillning på kvällen. Nackdelar: väldigt strömt och ofta fullt med avföring från kanadagäss.
Andra badplatser i närheten:
- Stångån Jakobsdal
- Tinnerbäcksbadet
- Stångån Hjulsbro
- Slaka grustag, Linköping
- Blå lagunen
- Roxen Ekängen
- Sättuna
- Himnabadet
- Stångån Sturefors
- Svinstadsjön



Betyg: 3
Badet fick en rejäl ansiktslyftning av kommunen 2011; nya toaletter, nya gräsmattor och grillplatser anlades. Den nyanlagda gräsmatttan hann dock inte sätta sig första året; det var ofta lerigt.
0 0 2012-02-28 kl. 00:54Ny sandstrand anlades i en avskild grund lagun samt nya bryggor med flera stegar. Ett plus för handikappsanpassningen och för de många olika möjligheterna att komma i via stranden och stegar - vid platser med olika djup och strömhastighet.
Trots det påkostade arbetet med badplatsen dras betyget ner av att vattnet i ån inte känns riktigt fräscht. För ett snabbt svalkande dopp duger det dock!
Betyg: 5
Badet är uppfräschat och man har byggt en grillplats med bänkar, 2 Beachvolleybollbanor samt lagt nytt gräs och byggt en bro över till den lilla ön utanför badplatsen. Man har också gjort en sandstrand för dom minsta att bada i och det finns bajjemajjor på plats.
0 0 2011-07-15 kl. 10:19Betyg: 2
Stor gräsplan att breda ut sig på, nära till både McDonalds och 7-eleven. Badet mindre fräscht (orent/grumligt).
0 0 2011-01-31 kl. 09:21Betyg: 2
Duger att bada här när man vill svalka sig i sommarvärmen. Tyvärr är vattnet inte så rent så drar ner betyget.
0 0 2010-11-05 kl. 19:55Betyg: 2
det är oki men verkligen inte stans trevligaste bad. det är inte så rent vatten.
0 0 2010-11-05 kl. 19:37Betyg: 1
Känsla av orent. Smutsigt/grumligt vatten och ofta skitigt vid badplatsen. En fördel är att den är ganska nära centrum / tannefors. Funkar att ligga och sola där, men bada.. nej tack!
0 0 2010-07-14 kl. 12:14Betyg: 3
Varför är den markerad på andra sidan Stångån, vi fick cykla runt till Hackefors och tillbaka för att hitta den till slut.. typiskt när den låg så nära. Flytta markören tack!! Annars ser badet helt ok ut för att gå ner o ta ett dopp..
0 0 2010-06-27 kl. 12:25Betyg: 4
Bra mindre bad för de som är simmkunniga. Lite otrevlig botten men bra vatten temp.
0 0 2008-06-25 kl. 07:40Betyg: 1
Stillastående vatten, risig botten och plaskdammskänsla. Undvik!
1 0 2008-06-25 kl. 07:10