Ågelsjön

4.0 i snittbetyg (6 röster)

Ågelsjön ligger endast 1 mil från Norrköping och är en mycket populär badsjö, bergklättrings- och friluftsområde. På norra sidan stupar flera branter rakt ner mot vattnet. Längs stranden finns flera lämpliga badplatser och i omgivningarna finns gott om spännande stigar. I anslutning till parkeringen finns ett glasscafé som även säljer smörgåsar och drycker, öppet 12-18 och tar emot kortbetalningar.

Recensera detta bad...
klicka på en stjärna!
Working...

Recensioner av detta bad:

Sortera efter: Relevans Datum Betyg

  • Betyg: 5Skogssjö i markant dal med dramatiska berg i N. Uppskattat av vandrare & klättrare oxå som lägerplats. Utmed stigen från P-platsen finns många olika platser att välja på för sol och bad; närmast p-platsen kommunal badplats besökt av många barnfamiljer och försedd med torrdass, därefter följer ett par mindre stränder och ett berg dit många går. Längre bort efter Jakobsdal mer avskilda platser och möjlighet att sola och bada näck om en tar hänsyn till andra. De närmaste stränderna har fin sandstrand, vid de mer avskilda är det lämpligast att hitta lämpliga klippor eftersom bottnen är sämre där.

    0 0 2012-02-15 kl. 15:40
  • Betyg: 4Mycket trevlig sjö med fina klippbad och en liten sandstrand om man har mindre barn. Speciellt härlig kvällsol. Supertrevligt fik vid parkeringen med glass, smörgåsar mm. Öppet 12-18. Rekommenderas varmt.

    0 0 2011-07-18 kl. 10:16
  • Betyg: 3Man kan få gå långt för att hitta en plats att slå sig ner. Synd att det finns för få sådana. Annars fint!

    0 0 2011-06-29 kl. 14:44
  • Betyg: 5Otroligt vacker natur, bra bergsklättring och det finns en kiosk som säljer glass och har jätte trevlig personal

    1 0 2010-04-26 kl. 22:21
  • Betyg: 3Trevlig sjö där du kan hitta din egna lilla badklippa! Nästan roligare att gå runt den än att bada i den.

    1 0 2008-11-30 kl. 16:10
  • Betyg: 5Riktigt mysig sjö med lite stränder och rätt höga berg. populärt ställe för klättrare och för dom som vill sola och bada. väldigt vanligt med folk som tältar där också. Ett häftig berg vi hittade efter en bits vandring vid sjön Lite längre bort vid sjön

    1 0 2008-08-01 kl. 16:50